Na kole po nejsvéráznější a nejtajemnější části Francie s keltskými tradicemi, vlastním jazykem, pohřebními mohylami - tumuly, seskupeními menhirů, divokým skalnatým pobřežím, majáky a vysokým přílivem. Krásná cyklistika domovem Asterixe, po pobřeží bizarních „růžových útesů“, ochutnáme typické mořské speciality a vykoupeme se na písečných plážích Armoriky.
PROGRAM ZÁJEZDU:
1.-2.den: Žďár n.S. - Armorický N.P. Autobusem přes Německo do sídla bretaňských vévodů - Aramisova Vannes s opevněním a hrázděnými domy. Na kole Morbihanským zálivem.
3.den: Penmarch. Přejezd busem do Quimper - kulturního centra Bretaně. Na kole po Côte de Cornouaille - nejtypičtější části Bretaně s kamennými kalváriemi, místním folklórem a bretonštinou. Starobylé městečko legend Penmarch s majákem Ekmühl. Koupání v Atlantiku nebo pokračování ke kalvárii v Tronoen.
4.den: Carnac. Na kole k Morbihanskému zálivu a dále po poloostrově Quiberon krajem megalitické kultury. Table des Marchands a Grand Menhir Brisé - největší dolmen a menhir Bretaně, 2753 kamenných obelisků (menhirové řady, dolmeny) v Carnacu.
5.den: Lannion a pobřeží růžových skal. Přístav Lannion. Po pobřeží Corniche Bretonne se skalisky rozličných tvarů a kamennými kaplemi, krajem mýtů a legend o králi Artušovi. Údajný Avalon - ostrov Ile Grande, koupání.
6.den: Morlaix. Na kole rázovitým bretaňským vnitrozemím. Fary s kalváriemi a kamennými ohradami, Kerouatský mlýn, lesy a rašeliniště. Skalnaté pohoří Monts d´Arrée: vyhlídka z vrchu Roch Trévezel (384 m). Přístav Morlaix s mohutným viaduktem.
7.den: Pointe du Raz - Ménez Hom. Busem na rozeklané pobřeží a nejzápadnější bod Francie Pointe du Raz a mys Pointe du Van. Douarnenez s vyhlídkou na ostrůvek Tristana a Isoldy. Na kole na Ménez Hom, vyhlídky na pobřeží.
8.den: Crozon. Na kole poloostrovem kresleného Asterixe. Útesy a vyhlídky Pointe de Penhir, Dinan. Koupání, prohlídka Crozon a Camaret.
9.-10.den: Armorický N.P. - Mont St. Michel - Žďár n.S. Busem k pohádkové perle gotiky - klášteru na ostrůvku Mont St. Michel (UNESCO), po Paříži nejnavštěvovanější místo Francie. Na kole kolem přilehlého zálivu. Busem zpět domů.
Termín zájezdu:
14.7. - 23.7.2023
Cena Kč 14.990,- / 18.990,-
MAPA
V ceně: Doprava klimatizovaným autobusem, přeprava kol, polopenze (polní kuchyně), 7x ubytování v kempu u Plomodiern (4-lůžkové mobilhomy s oddělenými ložnicemi/ubytování po dvou za příplatek), průvodce, zdrav. připojištění, inf. materiály a DPH.
Obtížnost: 1-3, doporučujeme cross
Délka tras: autobusem 4800 km, na kole 0-400 km
Počasí: vzduch 25-30 °C
Odjezdy: Brno, Žďár n. Sáz., Pardubice, Praha, Plzeň
Armorický Národní park – Přírodní park Armorikum je asi 172-000 ha.je rozsáhlý masiv. Jehož název pochází ze starého keltského ar mor = při moři. A skutečně, moře je zde vším. Vnitrozemí s rozsáhlými vřesovišti, močály a řetězem nevysokých kopců Monts d´Arrée (nejvyšší hory Bretaně) uživí jen minimum lidí. Však také dle pověst zde byl jeden ze vchodů do pekla, odkud býval slyšet řev hříšníků. Proto na vrcholku kopce Mont Saint Michael (381 m.n.m) stojí kostelík, který je domovem archanděla Michaela, který prý střeží brány pekelné a chrání duše pokorných.
Carnac – jak slovo „carnac“, pocházející z keltštiny, napovídá – označuje místo, kde je hodně kamenů – menhirů. Díky nimž je Carnac všeobecně světově proslulým místem. Nejznámější jsou tzv. „megalitické řady“, které jsou na více než čtyřech kilometrech. Největší z nich, 20 metrů vysoký Grand Menhir Brise, vztyčili někdy kolem roku 700 př. n. l. Jak to jeho stavitelé dokázali, není dosud jasné.
Crozon – poloostrov Crozon dlouhý 60 km v západní části Bretaně. Pobřeží tohoto jedinečného místa je dlouhé 12 km a je lemováno písčitými i kamenitými plážemi s příjemnými odpočívadly a vyhlídkami. Je oblastí, kde naleznete nejen bohatý odkaz kulturního dědictví, ale také krajinu chránící jedinečnou faunu a floru. V okolí cest lze spatřit nejen krásnou přírodu a místní architekturu, ale také historii, která vzešla z kamene: dolmeny, menhiry, fontány, kalvárie, pobřežní pevnosti a mnohé další.
Lannion – historické město – hlavní město regionu Trégoru a brána na pobřeží růžové žuly, je elegantní kombinací tradice a modernosti. Svojí důvtipnou architektonickou sestavou skládající se z panských domů, zámků a bývalého kláštera a kláštera a v opozici s technologickým park nad městem tak dýchá vzduchem inovací a energie.
Ménez Hom – z krajiny výrazně vyčnívající, 330 metrů vysoký vrcholek, pokrytý trávou a vřesem. Je tu velmi větrno, a tak je hora oblíbeným místem pro paragliding. Kopec nabízí pěkný výhled na Douarnenezský záliv a téměř celý kraj Finistere.
Mont St. Michel – v ústí řeky Coueson vystupuje z písku skalnatý ostrůvek, vysoký 80 metrů. Na jehož vrcholu se tyčí klášter. Místo ze siluetou kláštera na pozadí s divokým mořem, je jedním z nejnavštěvovanějších míst z celé Francie. Tudíž právem zapsaný na Seznam UNESCO. Vznikl prý díky zjevení archanděla Michaela místnímu biskupovi Aubertovi. V roce 966 byla kaple svěřena do péče benediktýnům a konečně započaly stavební práce a úpravy klášterního komplexu. Ostrov se později proslavil především tím, že jej během stoleté války neobsadili Angličané.
Morlaix – je původně starý říční přístav zakotvený v hlubokém údolí, nad kterým se vznáší tělo mohutného železničního viaduktu. Kterýžto byl kdysi hojně využívaný jako průmyslová dopravní tepna, a dnes je zároveň cenným historickým objektem, jenž svou 58 m vysokou konstrukcí nazvedá žaludek nejednomu turistovi.
Penmarch – je starobylé rybářské městečko, ve však najdete veškeré služby, je zde muzeum, kino a řada pamětihodností. Za vidění stojí početné megalitové sochy, v létě se zde skvěle vykoupete na písečné pláži, nebo se můžete věnovat rajtování či rybaření.
Pobřeží růžových skal – úsek pobřeží náležící severní oblasti Bretaně, Côtes d‘ Armor. Côte de Granit Rose. Růžová žula zaujímá ve své jedinečnosti přední místo, neboť se nachází pouze ve třech přímořských krajinách na světě – na ostrově Korsika, ve vzdálené Číně a zde. Neotřelá svěží podívaná na růžové skály a balvany, které svým leskem slunečného bretaňského nebe a moře a svěží vůně v bohaté náruči přímořské fauny a flóry zaručují skvělou, neotřelo podívanou.
Point de Raz – divoké bretaňské pobřeží, útesy a vlny dunící pod skalami. Jedním z nejdivočejších přírodních míst Bretaně je právě Pointe du Raz. Skála vybíhající hluboko do moře, neúnavně bičovaná nepřetržitými vlnami a větry.
Pořadatel:Nomád