Za neuvěřitelným klidem do země Vikingů - Švédska. Na kole zemí jezer, lesů, skalnatého pobřeží a rybářských osad, mostů i dávné historie. Křišťálově čistá jezera a pohádkové ostrovy i exotika prehistorických megalitů v Ales stenar. Cyklistika ostrovem Visingsö a poloostrovem Kullen, po březích jezer Vättern a Vänern, podél unikátního Göta kanálu a nedotčenou přírodou ostrova Öland.
PROGRAM ZÁJEZDU:
1.-2.den: Žďár n.S. - Kullen - Götaland. Přes Německo a lodí do Švédska. Dle času na kole divokou přírodou podél romantického pobřeží rezervace skalnatého poloostrova Kullen a pěšky k majáku s vyhlídkou. Busem do jezerní oblasti Švédka na pomezí Götalandu.
3.den: Vättern - Alvastra - Göta kanál - Vreta - Roxen. Busem po břehu průzračného ledovcového jezera Vättern k ruinám kláštera Alvastra. Na kole podél technické památky - Göta kanálu za čokoládou Cloetta, k opatství Vreta s hroby švédských králů až k jezeru Roxen, kde je neuvěřitelné schodiště zdymadel.
4.den: Vänern - Vättern. Busem k největšímu švédskému jezeru Vänern a na kole nejoblíbenější cyklistickou trasou podél Göta kanálu. Nenáročná cyklistika vesničkami a lesy podél jezer a říček s loďkami a zvedacími mosty k jezeru Vättern do Karlsborgu s rozsáhlou pevností Karlsborgs Fästning.
5.den: Göteborg - ostrov Tjörn. Göteborg - druhé největší město Švédska: centrum, třída Kungsportsavenyn, operní scéna i městské muzeum s vikingskou historií. Busem malebným krajem útesů a členitého pobřeží Bohuslän a po mostě na ostrov Tjörn s kamennými kruhy z doby bronzové. Na kole do městečka jachet, muzea akvarelů a usměvavého kostela v Skärhamn. Pohodovými silničkami ostrova, starobylé farmy, majáky a výhledy na moře.
6.den: Jönköping - Gränna - Visingsö. Univerzitní Jönköping: kostel Sofiakyrkan a stará radnice. Na kole buď podél jezera Vättern do kraje lízátek Gränna s malebnými domečky a skanzenem, nebo lodí (80 SEK) na perlu jezera - překrásný ostrov Visingsö s ruinami středověkého hradu, kostely a majákem s báječnou vyhlídkou. Variantně dále na kole podél jezera Vättern.
7.den: Götaland - Öland. Autobusem na jih a po obřím mostě na úžasný ostrov Öland - letní královské sídlo v paláci Solliden se zahradou. Zřícenina mohutného hradu a vikinská kamenná loď v Borgholmu. Na kole na východ krajinou vřesovišť, mezi dřevěnými větrnými mlýny ke kruhovému opevnění z doby železné v Graborg. Skanzen Himmelsberga.
8.-9.den: Kalmar - Ales stenar - Žďár n.S. Malebný historický Kalmar se zámkem a starým městem. Autobusem k tajemné obdobě Stonehenge - vikingské megalitické lodi v Ales stenar. Trajektem do Německa a autobusem zpět domů.
Termín zájezdu:
28.7. - 5.8.2023
Cena Kč 14.890,- / 17.990,-
V ceně: Doprava autobusem, přeprava kol, trajekt do Švédska a zpět, 6x snídaně 6x ubytování v kempech (4-lůžkové chatky s kuchyňkou/ubytování po dvou za příplatek Kč 5.290,- k ceně chatky), průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH.
Možnost dokoupit do polopenze 6x večeře na místě za 2190 Kč. Ubytování po 2 osobách za příplatek k ceně chatky 5290 Kč.
Obtížnost: 1-2, doporučujeme MTB (cross, silniční)
Délka tras: autobusem 4000 km, lodí 220 km, na kole 0-320 km
Počasí: vzduch 18-25 °C, voda 16-20 °C
Odjezdy: Brno, Žďár n. Sáz., Jihlava, Praha, Ústí n. Labem
ALES STENAR
Švédská obdoba Stonehenge – nejlépe zachovalá kamenná loď ve Švédsku pomocí 59 obrovských kamenů vyznačuje obrys 70 metrů dlouhé a 19 metrů široké lodi nad mořem u rybářské vesnice Kåseberga. Kameny váží až několik tun. Kameny současně znázorňují obrys lodi, ale současně jsou uspořádány tak, že slouží jako astronomický kalendář. Při zimním slunovratu a pozorování ze středu pomyslné lodě, vychází slunce nad jihovýchodním kamenem na zádi lodi a zapadá u kamene ve středu lodi číslo 16 na jihozápadě. Obdobně fungují kameny pro letní slunovrat a denní rovnodennost. Loď je rozdělena na noční a denní část. Některé kameny, podle značek na nich byly nejspíše původně součástí starších megalitických staveb. Hloubkový neinvazivní průzkum ukázal na další stavby – některé i kruhové – nejspíše starověké kamenné hrobky. V roce 2012 zřejmě archeologové našli pod zemí zbytky 5500 let starého hrobu. Téměř vše, včetně velkých kamenů pohřební místnosti bylo ale již pradávno odneseno. Podobných lodí jsou ale ve Švédsku stovky. Toto místo však navštíví každoročně tisíce turistů a přijíždějí nejen za neopakovatelnou atmosférou místa, ale také se mohou pokusit zodpovědět některé z dosud nezodpovězených otázek. Kdo, kdy, proč a jak toto místo postavil?
GÖTA KANÁL
Vodní kanál Göta je nazýván „švédský modrý pás“ – je bezmála 200km dlouhý a spojuje pomocí řek, vodních ploch a uměle vybudovaného kanálu prakticky celé Švédsko od Göteborgu s mořem. Kanál propojuje jezera Vänern, Viken, Vättern, Boren a Roxen a jelikož průběžný výškový rozdíl činí téměř 100 metrů, najdeme zde mnoho plavebních komor. Spolu s kanálem Trollhättan a řekou Göta tvoří trasu 390 km mezi západním a východním pobřežím. Kanál se stavěl od roku 1810 z města Motala a toto město se postupně stalo producentem náhradních dílů a strojů pro stavbu kanálu. Kanál po jeho otevření měl funkci převážně spojnice Stockholmu a Göteborgu. Dnes má spíše funkci v turistickém ruchu, kdy mohou turisté využít vlastní loď, nebo některou z vyhlídkových, a také po jeho březích vedou cyklostezky. Mnoho zdymadel si mohou lidé obsluhovat sami.
GÖTEBORG
Göteborg je druhé největší město Švédska na západním pobřeží v deltě řeky Göta. Je považován za „zelené město“ s množstvím parků, ale především studentské město, s nejvyšším počtem studentů ve Skandinávii. Město má také díky mnoha přistěhovaným obchodníkům v době průmyslové revoluce „anglický“ charakter a architekturu a je tedy pro každého velmi příjemné. Jeho centrum, přístav, množství kaváren, kvalitních restaurací, botanické zahrady, parků a dalších odpočinkových zón působí na každého turistu velmi pozitivně. Z místních památek je třeba zmínit památkově chráněný Hotel Eggers, přístavní kanál a třídu podél něj Hamnkanalen, výstavní třídu – bulvár Kungsportsavenyn-Avenyn a sochu Karla IX. V přístavní čtvrti je unikátní operní scéna Operan, inspirovaná operou v Sydney, či městské muzeum s vikingskou historií, kostel Christine kyrke a göteborský dóm. Jedním z nejpůsobivějších je první mořský národní park – členité pobřeží Bohuslän s 1000 ostrovy a typickými vesničkami. Navštívit lze největší zábavní park ve Skandinávii – Liseberg, nebo některé z mnoha muzeí. Město je také dějištěm mnoha akcí, koncertů a hudebních festivalů.
Pořadatel:Nomád