Panenská příroda, nádherné hory, Ohridské jezero ležící v nadmořské výšce cca 700 metrů a jeho průzračná voda i rychle se proměňující hlavní město Skopje. To jsou hlavní důvody, proč byste se měli vydat do Severní Makedonie. Během zájezdu vás čeká pohodlná autobusová doprava, komfortní ubytování ve 3* nebo 4* hotelech, polopenze i zkušení průvodci.
PROGRAM ZÁJEZDU:
1. den
Z Prahy odjíždíme v 18.00 hod. a míříme směrem na Brno, kde proběhne přibližně ve 20.30 hod. nástup dalších účastníků zájezdu. Po dosažení posledního nástupního místa – Bratislavy – nás čeká noční přejezd Maďarska a Srbska.
2. den
V odpoledních hodinách dorazíme do hlavního města Severní Makedonie Skopje. Dle času příjezdu proběhne nejprve ubytování, nebo prohlídka centra města s průvodcem a ubytování až následně. Skopje se za poslední dekádu hodně proměnilo. Ukážeme vám modernizovaná náměstí i reprezentativní budovy.
3. den
Po snídani zamíříme k jezeru Matka, jak toto vodní dílo nazývají Makedonci. V češtině bychom však správně přeložili název jako přehrada. Zelená okolní krajina v kombinaci s vodní hladinou jezera vykouzlí nádherný pohled na „kaňon“. Na břehu jezera ležící kostelík svatého Andreje už jen dokreslí pohled, kdy si řeknete, že Severní Makedonie stojí za to. Po návštěvě Matky se vydáme směr jezero Ohrid. Příjezd do hotelu, ubytování, večeře.
4. den
Dobře nasnídaní se vydáme na druhou stranu Ohridského jezera až téměř k albánské hranici. Naším cílem je klášter sv. Nauma pocházející z 10. století. Samotnému Ohridskému jezeru říkají místní „Makedonské moře“. A tento název má po právu. Proto se za příznivého počasí cestou zpět zastavíme na jedné z pláží, kde se sami přesvědčíte. V podvečer se podíváme do samotného města Ohrid. Malebné uličky u stejnojmenného jezera, kostelíky i pohled na samotné město a jezero z místní pevnosti budou tečkou za tímto dnem. Večer návrat do hotelu, večeře.
5. den
Jak už jste mohli poznat u našich ostatních poznávacích zájezdů, občas si část programu necháme jako překvapení. A tak tomu bude i 5. den zájezdu do Severní Makedonie. Snad vám jen prozradíme, že se vydáme za panenskou přírodou a horskými scenériemi. Projdeme se po horách. A komu by se nechtělo chodit, nabídneme alternativní program. Večer návrat zpět do hotelu v Ohridu, večeře.
6. den
Naposledy si vychutnáme hotelovou snídani a vydáme se směr Česká republika. Cestou se ještě porozhlédneme po makedonské scenérii a bude nás čekat přejezd Srbska a Maďarska.
7. den
V ranních nebo dopoledních hodinách příjezd zpět do ČR.
Termín zájezdu:
6.4. - 12.4.2023 - vyprodáno!!
Cena od Kč 7.990,-
25.10. - 31.10.2023
Cena od Kč 8.290,- autobusem
27.10. - 30.10.2023
nově letecky z Vídně
= 3 noci s polopenzí
Cena od Kč 14.960,-
Prodloužený víkend na Ohridském jezeře v nadmořské výšce 700 metrů. Nadechněte se čerstvého vzduchu, poznejte majestátní hory v národním parku Galičica, ochutnejte výtečné makedonské víno, které je plné sluníčka a poznejte historické město Ohrid. Třešničkou na dortu bude plavba lodí po jezeře a návštěva kláštera svatého Nauma.
Základní informace
- Prodloužený víkend pátek - pondělí
- Tři noci spíme ve stejném hotelu – díky „hvězdicovému“ stylu výletů budeme využívat stejné zázemí bez stresujícího maratonu balení a vybalování
- Odlet z Vídně přímo do Ohridu + možnost svozu z/na letiště ve Vídni z Prahy i Brna
- Vždy vám bude dělat společnost český průvodce
Cena zahrnuje
(autobusová varianta)
- Dopravu klimatizovaným autobusem s TV, WC
- 4× ubytování ve dvoulůžkovém pokoji v hotelu kategorie 3 nebo 4
- 4× snídani
- 3× večeři
- Služby zkušeného průvodce během celého zájezdu
- Pojištění CK proti úpadku
Cena nezahrnuje
- cestovní pojištění (není-li objednáno ve službách)
- V ceně zájezdu nejsou zahrnuty vstupenky do navštívených objektů, jízdenky na lanovku. Ceny vstupů se pohybují rámcově do 900 Kč.
- příplatek za neobsazené lůžko pro sólo klienta Kč 2.490,-
Základní informace
Panenská příroda, nádherné hory, Ohridské jezero ležící v nadmořské výšce cca 700 metrů a jeho průzračná voda i rychle se proměňující hlavní město Skopje. To jsou hlavní důvody, proč byste se měli vydat do Severní Makedonie. Během zájezdu vás čeká pohodlná autobusová doprava, komfortní ubytování ve 3* nebo 4* hotelech, polopenze i zkušení průvodci.
Doprava
Maximální pohodlí naleznete v autobusech značek Mercedes, Setra nebo Neoplan. Samozřejmostí je klimatizace, TV a WC. Na palubě si můžete zakoupit chlazené nápoje včetně piva.
Nástupní místa
Praha, Humpolec, Jihlava, Velké Meziříčí, Brno, Břeclav, Bratislava
Vše důležité v bodech
- z Prahy vyrážíme v pátek „po práci“ – v 18:00 hod.,
- první noc přespíme ve Skopje, zbývající tři noci spíme ve stejném hotelu – díky „hvězdicovému“ stylu výletů budeme využívat stejné zázemí bez stresujícího maratonu balení a vybalování,
- během ubytování v Ohridu jsou snídaně i večeře zahrnuty v ceně zájezdu,
- vždy vám bude dělat společnost český průvodce.
O hotelu
Ubytování ve Skopje i u jezera Ohrid bude zajištěno v hotelech kategorie 3* nebo 4*. Konkrétní hotel neuvádíme, ale můžete se těšit na příjemné ubytování.
Stravování
V ceně zájezdu jsou zahrnuty 4x snídaně a 3x večeře. Snídaně jsou podávány formou švédských stolů, večeře mohou být servírované. Nápoje v ceně zahrnuty nejsou. Severní Makedonie je levnou destinací. Pokud máte rádi víno, doporučujeme k večeři vyzkoušet sklenku výborného místního vína.
Důležitá upozornění
CK si, především v závislosti na počasí nebo dopravě, vyhrazuje právo změnit naplánovaný program. Změnou programu se rozumí, že některá výše zmíněná místa nemusíme navštívit vůbec. Náš tým ale udělá maximum pro to, abyste o nic nepřišli.
Měna, ceny, nákupy
Oficiální měnou v Makedonii je makedonský denár. Ten se dělí na 100 deni. V oběhu jsou mince v hodnotě 50 deni a 1, 2, 5, 10 a 50 denárů. Bankovky mají nominální hodnotu 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 denárů. Na první směnárnu narazíte hned na letišti. Vyměňte si eura nebo dolary za místní měnu. Platba kartou je akceptována velmi omezeně. Bankomaty mezinárodních bank umožňují výběry, pokud použijete karty Visa nebo Mastercard. Ceny jsou asi o třetinu nižší než v České republice. Smlouvání si užijete jen na tržišti, a to v případě, že zboží není označeno cenovkou (např. ovoce a zelenina).
Orientační ceny
Lístek na autobus 35 den
Voda 1,5 l 23 den
Místní pivo v supermarketu 44 den
Místní pivo v restauraci 100 den
Jídlo v restauraci 250 den
Ohridské jezero leží na hranicích Severní Makedonie a Albánie na Balkánském poloostrově. Nachází se v mezihorské tektonické kotlině. Vzniklo před 3 až 4 miliony let. Pojmenované je podle města Ohrid. Východní a západní břehy jsou strmé a členité, zatímco severní a jižní jsou mírné a pozvolné.
Voda průzračná jako křišťál, kolem vašich nohou plavou rybky, klidné oblázkové pláže a nad vámi vysoké hory s opuštěnou nezničenou přírodou. A do toho památky historického města Ohridu. Ne nadarmo se říká Ohridskému jezeru perla Balkánu. Makedonie sice nemá moře, ale koupání v Ohridském jezeře se mu téměř vyrovná.
Samotné jezero leží na hranici Makedonie s Albánií a hradbou hor je odděleno od sousedního Prespanského jezera. Jezero je velmi staré, neboť vzniklo již před 3-4 miliony let. Celá oblast leží poměrně vysoko, proto je jezero docela chladné, v létě však teplota vody v jezeře dosahuje příjemných teplot a jezero je tak ideální na koupání.
Na severním břehu jezera leží dvě velká města – Struga je spíše nížinatá, s pěkným historickým centrem, nedosahuje však ani zdaleka krásy a historické hodnoty Ohridu, jednoho z nejkrásnějších měst na Balkáně. Ohrid stojí za samostatný článek, proto se mu zde nebudeme příliš věnovat, pro dokreslení atmosféry jen uvedu, že je to město velmi členité, obklopující vysoké pahorky, jejichž strmé svahy padají prudce přímo do jezera. Ohrid je asi nejnavštěvovanější město v Makedonii a opravdu jeho střed s řadou historických památek a úzkých uliček s dlažbou pokrytou ošoupanými kočičími hlavami si nezadá ani s italskými městy.
Zajímavosti a památky Skopje
Čaršija (turecká čtvrť)
Kameni Most – 214 metrů dlouhý most spojuje staré turecké město na severním břehu s dnešním centrem města na jižním břehu. Byl postaven koncem 15. století sultánem Mehmetem II. Dobyvatelem. Třináct travertinových pilířů je původních, horní část mostu byla několikrát přestavěna. Turci používali most jako místo poprav neloajálních poddaných a na kamenné pilíře často napichovali jejich hlavy…
Pevnost Kale – pevnost zde postavili už Ilyrové ve starověku, dnes se tu nachází zbytky opevnění z 10. století, tedy z časů cara Samuila vládnoucího z Ohridu. Za vlády Turků tu sídlila vojenská posádka, později se tu usídlila i Jugoslávská lidová armáda. Následkem zemětřesení v roce 1963 zůstala z pevnosti stát jen hlavní brána, dvě věže a několik zdí, dnes se pevnost rekonstruuje a probíhají další vykopávky.
Kostel a klášter Sveti Spas (Svatého Spasení) – jediný klášter, který se zachoval v centru města. Jeho základy sahají už do předosmanských let. Za vlády Turků bylo zakázáno, aby kostely stály ve stejné úrovni jako mešity. Kostel byl proto přestavěn jako částečně podzemní, aby u něj mohla zůstat někdejší zvonice. V interiéru vyniká vyřezávaný dřevěný ikonostas. Kostel Sveti Spas je také známý jako místo uložení ostatků Goce Delčeva, makedonského revolucionáře a bojovníka za svobodu, jehož Turci popravili po neúspěšné revoluci v roce 1903 a jehož hlavu vystavili pro výstrahu na Kamenném mostě.
Bezisten – krytá tržnice, postavená původně v 15. století pro obchod s textilem (dnešní budova je však z 19. století). Postupně se krámky rozšiřovaly i do okolních uliček a kolem Bezistenu tak vznikl starý bazar.
Saat Kula – hodinová věž z červených cihel pochází z 16. století a je jediným pozůstatkem někdejších hradeb.
Mešita Mustafa Paši – největší a nejzdobnější z celkem 30 mešit Čaršiji. Byla postavena v roce 1492.
Daud Pašovy lázně (Národní galerie) – první lázně, které Turci ve Skopji postavili, byly tehdy velkolepé. Pyšní se 13 měděnými kupolemi různých velikostí. Budova je dnes sídlem galerie moderního umění, stojí ale za návštěvu i jen kvůli budově samotné.
Turecké karavanseráje – zájezdní hostince neboli ubytovny pro obchodníky. Jedná se o budovy se dvěma patry a nádvořím uprostřed, zvenčí nejsou žádná okna. V horním patře byly pokoje, v dolním sklady pro zboží a stáje pro zvířata. Uprostřed nádvoří často bývala studna. Dnes slouží tyto karavanseráje nejrůznějším účelům, některé jsou otevřené, jiné zavřené. K nejvýznamnějším karavanserájům ve městě patří Kapan An, Suli An nebo Kuršumli An.
Mešita Hjunkar (Mešita sultána Murata) – je ještě asi o 50 let starší než mešita Mustafa Paši.
Jižní břeh
Válečník na koni – moderní obrovská, přímo monumentální socha, u které je navzdory názvu jasné, že se jedná o sochu Alexandra Velikého. Je 24 metrů vysoká, umístěná ve fontáně, s bronzovými reliéfy a barevně osvětlená. Socha je přímo provokativní vůči Řecku, s nímž vede Makedonie spor o svůj název a svou historii. V rámci novodobého projektu vznikly i další památníky v bezprostředním okolí, mj. socha cara Samuila, byzantského císaře Justiniána, a tzv. Porta Makedonija, 21 metrů vysoký vítězný oblouk.
Pamětní domek Matky Terezy – stojí na místě starého katolického kostela, v němž byla rodačka ze Skopje pokřtěna a kde zpívala ve sboru. Skutečný rodný domek Matky Terezy, rozené pod jménem Gonxha Bojaxhiu, byl za komunismu srovnán se zemí, stával na místě dnešního obchodního centra Trgovski centar, kde ho připomíná malá deska. Pamětní domek není ani přesnou replikou toho původního, ale expozice o životě Terezy je zajímavá. Před domkem stojí socha Matky Terezy v nadživotní velikosti.
Pořadatel:Experitour