Malé území, velké kulturní a přírodní bohatství. Ne nadarmo, díky nádherné přírodě, se říká Libanonu „arabské Švýcarsko“.
To, co však Libanonu udělalo největší zvuk, je jeho bohatá historie. Ať už se bavíme o době, kdy bylo území součástí egyptské, římské, makedonské, arabské či jiné říše, vždy zde vznikala hodnotná umělecká díla, zajímavé stavby a mnoho dalšího, kvůli čemu se teď Libanon stává vyhledávanou turistickou destinací. Největší službu mu v tomto ohledu dělají města Baalbek a Bejrút. To prvně jmenované láká na terasy se zachovalými pozůstatky chrámů z počátku našeho letopočtu. Ať už se jedná o Venušin, Jupiterův nebo Bakchův chrám, vše vypadá impozantně a dává tušit monumentálnost původních staveb. Návštěvníky tu přepadá respekt z obrovitých sloupů a oblouků, záměr dávných architektů se tak plní i po tisících let.
Traduje se, že historicky první mýdlo na světě vzniklo v libanonském Tarabulusu. Faktem je, že ještě přibližně před dvěma sty lety odsud proudily voňavé kostky do všech tehdy vyspělých civilizací. Za slávu vděčí především hlavní ingredienci olivovému oleji a vysokému podílu medu a vonných olejů. Významnou ingrediencí byl také vavřín. Muzeum mýdla je ve městě Sidon.
Termín zájezdu:
28.10. - 6.11.2023- uzavřeno
Cena od Kč 59.990,-
Cena zahrnuje:
- leteckou přepravu s přestupem a letištní poplatky
- 7x nocleh ve 4* hotelu s polopenzí
- veškeré transfery během okruhu
- všechny prohlídky a vstupy dle programu
- služby česky hovořícího průvodce (min. 12 osob)
Cena nezahrnuje:
- vízum (po příletu – bez poplatku)
- fakultativní výlety a vstupy
- spropitné
Další informace:
- návštěva nejlepších vinařství v Libanonu
- úchvatné památky ze seznamu UNESCO
- chráněné cedrové rezervace
Vstupní formality a celní předpisy
Pro občany ČR nebyla pro vstup na území Libanonu dosud vízová povinnost oficiálně zrušena, avšak Libanonské pohraniční orgány na základě rozhodnutí platného od 1. 6. 2006 v rámci podpory turistického ruchu od občanů Evropské unie tedy i Českých občanů vízum nevyžadují. Povolení pro vstup do země pro krátkodobý pobyt turistického charakteru je možné získat formou bezplatného razítka do pasu na libanonských hraničních přechodech a na mezinárodním letišti v Bejrútu. Jedná se o jednostranné opatření ze strany libanonských orgánů. Zastupitelský úřad ČR dosud nezaznamenal problémy s udělováním těchto povolení, na jejich vydání však není právní nárok (stejně jako při žádosti o vízum).Cestovní doklad nesmí obsahovat otisk razítka izraelských pohraničních orgánů či otisk razítka z jordánsko/izraelského nebo egyptsko/izraelského hraničního přechodu. Na aktuální úpravu je vhodné dotázat se na libanonském zastupitelském úřadě.
UPOZORNĚNÍ: Pas musí být platný 6 měsíců po návratu z destinace a nesmí obsahovat izraelské razítko.
Bezcelně lze dovážet i vyvážet věci osobní potřeby. Jejich množství není specifikováno a záleží plně na posouzení celních úředníků. Platí zákaz dovozu omamných a psychotropních látek, zbraní a střeliva bez povolení a pornografie. Vybírání celních poplatků za dovoz či vývoz zboží není v praxi příliš časté. Povinná směna valut neexistuje. Dovoz i vývoz valut není omezen. Kromě místní libanonské libry je zákonným platidlem v zemí také americký dolar, v současné době platí pevně stanovený kurz 1,- USD = 1.500,- LBP. Doporučujeme dotázat na aktuální úpravu celních a devizových předpisů na velvyslanectví Libanonské republiky v Praze na adrese: Lazarská 6, Praha 2 (tel. +420 224 930 495, e-mail czklebemb@vol.cz).
Úřední jazyk
Úředním jazykem je arabština ,která se používá v běžném styku s libanonským, resp. levantským dialektem. Dále je možno domluvit se francouzsky hlavně v křesťanské komunitě, anglicky zejména v obchodním styku a arménštinou v arménské komunitě.
Geografie
Libanon se nachází v západní Asii respektive na Blízkém Východě, při východním pobřeží Středozemního moře. Hraničí na východě se Sýrií, na jihu s Izraelem. Libanon je malá hornatá země s mírným středomořským podnebím, a je jediná blízkovýchodní země, která nemá poušť. Většina území Libanonu má hornatý terén, s výjimkou úzkého pobřeží a Beqaa Valley, která hraje hlavní úlohu v zemědělství Libanonu. Libanonu se říká země cedrů a cedr je zobrazen na státní vlajce. V pohořích Libanon a Antilibanon, rozdělených údolím Bikáa se vyskytují vzácné a chráněné zbytky cedrových lesů. Nejvyšším bodem je Qurnat as Sawda s 3088 m n. m. Libanon má 6 přírodních rezervací, z nichž přírodní rezervace Horsh Ehden je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO společně s celým posvátným údolím Qadisha.
Klimatické poměry
Libanon leží v subtropickém pásu, kde na pobřeží panuje teplé středozemské klima, libanonská léta jsou horká a suchá, zatímco jsou zimy mírné a vlhké. V horách je klima chladnější a vlhčí (více než 1000 mm srážek); na nejvyšších vrcholcích zůstává sníh téměř po celý rok. Průměrné letní teploty dosahují kolem 27°C, zimní okolo 12°C, teploty se stoupající nadmořskou výšku samozřejmě klesají. Teplota vody v moři je v srpnu 28°C.
Měna
Libanonská libra (LBP) není dělena na nižší jednotky. Nejmenší mince je 50 LBP (často už obchodníky odmítaná), dále mince 100 LBP, 250 LBP a 500 LBP. Bankovky jsou 1.000 LBP, 5.000 LBP, 10.000 LBP, 20.000 LBP, 50.000 LBP a největší je 100.000 LBP. LBP je volně směnitelnou měnou. Skoro všude lze také platit přímo americkým dolarem (USD). Kurz místní měny je v posledních letech stabilní a odpovídá výši 1.500 LBP za 1 USD. Karetní terminály jsou běžné na větších obchodních místech i v hotelích od střední třídy výše, samozřejmě však nikoli např. na tržištích či v hromadné dopravě. Bankomatů potkáte mnoho a většinou jsou spolehlivé; pozor na volbu, zda chcete vydat USD či LBP. Orientační ceny: Libanon není levná země, lze zde však cestovat při přijatelných nákladech. Za jídlo na ulici nezaplatíte mnoho, za tradiční místní fast food - shawarmu zaplatíte okolo 70 Kč. V restauracích je jídlo dražší, počítejte se sumou okolo 25 USD, v luxusních i více. Kvalita jídla většinou odpovídá vyšší ceně. Rovněž ceny nápojů jsou mírně vyšší než u nás, především v restauracích.
Nákupy a suvenýry
Nedílnou součástí života na zdejších tržištích (súcích) je smlouvání. Úvodní cena, se kterou se prodejce vytasí, je vždy neskutečně nadhodnocená, předmět koupě se dá po pár minutách smlouvání koupit i za polovinu. Nenechejte se odradit známým pravidlem, že bezprostředně poté, co si koupíte nějakou věc, se najde někdo, kdo ji koupí o polovinu levněji. Smlouvání je prostě součást koloritu. Z Libanonu si můžete přivést různé suvenýry. K nejlepším nápadům pro nakupování jsou trička, keramické výrobky, dřevěné upomínkové předměty, starožitnosti, kroje, tužky, orientální přívěsky, vlajky, šperky, šátky, ručníky, perličkové náhrdelníky, basreliéf desky , sochy, koberce, tymián z Libanonu ... a další.
Stravování
Libanonská a syrská kuchyně je skutečným gurmánským zážitkem. Na vašem stole se totiž začnou vršit kupy různých talířků, misek a podnosů. Typickými pokrmy jsou hummus (mletá cizrna), tahína politá olivovým olejem, bábá ghanúž (také „pasta" - z lilku a papriky), fattúš (směs chleba, rajčat, cibule a máty), fúl (zvláštní typ fazolí), varak inab (plněné vinné listy), mahší (cuketa s masem a rýží), lahm siníje (mleté hovězí s petrželí a česnekem), samak (ryba), šištavuk (grilované naložené kuřecí maso) a další. Oblíbené jsou i „fast-foody" se sendviči šavurma z kuřecího nebo hovězího masa nebo faláfel. K jídlu tady dostanete vždy chlebové placky, čaj a kávu, která je většinou oslazená. Libanonská kuchyně zahrnuje množství škrobů, ovoce , zeleninu , čerstvé ryby a mořské plody, živočišné tuky jsou konzumovány střídmě. Drůbež se konzumuje častěji než červeného masa. Zahrnuje také velké množstvím česneku a olivového oleje, často ochucený citrónovou šťávou. Ačkoli jednoduché čerstvé ovoce slouží často ke konci libanonského jídla, je zde také káva a dezert, populárním je například Baklava.
Telefony
Telefonní síť tu provozují dvě společnosti, levnější státní a dvakrát tolik drahá soukromá. Mobilní sítě: je k dispozici od O2 a T-Mobilu
Zdraví
Libanon nepožaduje žádné očkování, přesto je dobré se na možné aktuální zdravotní rizika zeptat v Krajských hygienických stanicích. Obecně se na cesty doporučuje, nechat se očkovat proti virové hepatitidě typu A, B a proti břišnímu tyfu. Náklady na lékařské ošetření, léky a veškeré další zdravotnické služby jsou poměrně vysoké a je nutno je hradit v hotovosti. Lékařská péče, většinou soukromá, je na dobré úrovni. Návštěva lékaře stojí 20 až 50 USD. U týdenní hospitalizace se zákrokem je možné očekávat účet až ve výši několika tisíc USD. Doporučuje se uzavření zdravotního pojištění. Zajímavostí je, že na každého 10 obyvatel připadá 1 lékař.
Společenská etiketa
Libanon je tolerantní arabská země, na vysoké kulturní úrovni. Jelikož jde o zemi, kde část obyvatelstva je muslimského vyznání, jsou zde i určité zásady chování vyplývající z islámu. Stejně jako ostatní země v oblasti je také Libanon značně konzervativní v oblékání. Zvolte proto raději méně vyzývavé oblečení. Plavky noste pouze na plážích a u hotelových bazénů. Ženy by měly mít vždy zakrytá ramena a nohy. Šaty by měly být honosné, libanonské ženy se umějí dobře oblékat. Pokud budete chtít zamířit do mešity, pamatujte na to, že se vždy musíte zout. Jít do mešity obutý je totiž velký hřích. Pozvání do domu jsou častá. Lidé vám ani nemusí rozumět, stačí jen, že je zahřeje u srdce když vás pohostí. Libanonci navíc mají pro pozici cizince v jiné zemi pochopení, protože jich ve světě žije více než v samotném Libanonu. Téměř každá rodina má někoho za hranicemi.
Byblos je jedno z nejstarších fénických měst v Libanonu. Nachází se v západní části země, na pobřeží Středozemního moře, cca 40 km severně od hlavního města Bejrútu . Město Byblos je jedno z nejstarších měst na světě. Údajně bylo založeno již v 5 tisíciletí před naším letopočtem a je osídleno do současnosti. Proto je svědkem velkého množství civilizací, které se tu vyskytovaly již od období neolitu. Město je také neodmyslitelně spojeno se vznikem a následným šířením fénické abecedy. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO bylo město Byblos zapsáno v roce 1984. Za návštěvu stojí stará čtvrť, kde jsou ruiny dříve mocného křižáckého hradu, chrámy, královské hrobky a také krásný římský amfiteátr.
Malé přístavní město Sidon, které leží mezi Bejrútem a Tyre, vábí turisty přímořským zámkem, který byl postavený z římských ruin a v současnosti poskytuje přístřešek pro místní trh. Je to třetí největší město v Libanonu. Město leží na středomořském pobřeží, asi čtyřicet kilometrů severně od Tyru a čtyřicet kilometrů jižně od libanonského hlavního města Bejrútu. Jméno města znamená rybolov. Dnes vedou kroky turistů nejčastěji k zachovalému křižáckému Mořskému hradu ze 13. století a muslimským stavbám včetně bohatě zdobené mešity. Jen několik kilometrů od Sidonu pak leží fénický chrám, který přežil všechny nástrahy dějin.
Pořadatel:ESO travel