Země v srdci Evropy, sevřená mezi Alpami a Středozemním mořem. Sněhem pokryté vrcholky, tyrkysově zelené řeky, přírodní poklady s harmonickou architekturou, půvabnou venkovskou kulturou a sofistikovanou kuchyní.
Po rozpadu bývalé Jugoslávie, Slovinsku připadlo jen asi čtyřicet kilometrů jadranského pobřeží. Nějakou dobu se pak o přístupové vody do hlavních přístavů dohadovalo se sousední Itálií. Dnes své krátké pobřeží využívá do posledního metru.
Města Koper, Izola, Piran a Portorož jsou hlavními slovinskými přímořskými letovisky. Slovinsko je země na pomezí tří evropských „minisvětů“. Toho středoevropského, reprezentovaného Rakouskem. Jihoevropského, reprezentovaného Itálií. A specifického, balkánského, kterého je z historického pohledu stále součástí.
PROGRAM ZÁJEZDU:
1.-2.den: Žďár nad Sázavou - Kranj. Přes Rakousko do Slovinska. Prohlídka města Bled: možnost ochutnávky místní speciality kremšity, fakultativně lodí po Bledském jezeře na ostrov s kostelíkem Nanebevzetí Panny Marie, Bledský hrad na skále nad jezerem. Soutěska Vintgar, pěšky po dřevěných chodníčcích k vodopádu. K jezeru Bohinj, možnost výjezdu lanovkou na vrchol Vogel s panoramatickými výhledy na jezero. Vodopád Savica.
3.den: Velká planina, Logarská dolina. Procházka mezi dřevěnými pastýřskými domečky na Velké planině, možnost ochutnat tradiční slovinské pokrmy. Přejezd do malebného údolí Logarská dolina, jednoho z nejfotogeničtějších míst v srdci Kamnicko-savinjských Alp, pěšky k vodopádu Rinka (90 m).
4.den: Kranj - Portorož. Škofia Loka - údajně nejstarší místo Slovinska: prohlídka historického jádra s barevnými fasádami měšťanských domů. Unikátní Predjamský hrad postavený pod vysokou skalní stěnou. Jedinečné krasové útvary Škocjanských jeskyní (UNESCO). Přejezd k pobřeží Jaderského moře, přístavní město Koper: historické centrum, promenáda, ochutnávka místních vín.
5.den: Portorož, Piran. Koupání a pohoda na jediné písečné pláži ve Slovinsku. Procházka do středověkého městečka Piran na výběžku pobřeží s klidnou a působivou atmosférou: romantické starobylé uličky, hradby, kostel s unikátním Ježíšem na kříži.
6.-7.den: Portorož - Lublaň - Žďár nad Sázavou. Dopoledne koupání, odjezd do hlavního města Slovinska Lublaně s bohatou historií. Prohlídka města: uličky historického centra s restauracemi, promenáda podél řeky Lublaňky, možnost vyjet zubačkou na hrad nad městem. Přes Rakousko návrat domů.
Termín zájezdu:
4.7. - 10.7.2023
Cena od Kč 10.690,-
V ceně je: Doprava autobusem, 2x ubytování v hotelu, 2x v hostelu se snídaní (2-lůžkové pokoje s příslušenstvím), český průvodce, zdravotní připojištění, informační materiály a DPH
Délka tras: autobusem 2100 km, pěšky 3x 3-15 km (volitelně)
Počasí: vzduch 19-25 °C, voda 19-22 °C
Odjezdy: Praha, Žďár nad Sázavou, Brno, Bratislava (na vyžádání)
Soutěska Vintgar
Je jedno z nejvíce navštěvovaných míst Slovinska, je součástí Triglavského národního parku. Soutěsku dlouhou 1600 metrů vyhloubila řeka Radovna a lze ji celou projít díky vytvořeným dřevěným chodníčkům a mostkům. Budete zde obdivovat svěží zeleň, mohutná skaliska a zpěněné peřeje, průzračná jezírka či malé vodopády. Na konci soutěsky se nachází 13 m vysoký vodopád Šum.
Bled
najdeme v podhůří Julských Alp těsně na hranici Triglavského národního parku. Město má dlouhou lázeňskou tradici a je proslulé především ve spojitosti s jedinečným Bledským jezerem. To vzniklo táním ledovce, avšak má tektonický původ, díky němuž se v něm nacházejí četné termální prameny. Díky nim je teplota vody v jezeře vyšší, než je v průměru pro tuto oblast obvyklé. Na skále u jezera se tyčí bledský hrad odkud je nádherný výhled na jezero.
Jezero Bohinj
Největší jezero ve Slovinsku leží v ledovcovém údolí obklopeném velikány Julských Alp. Je označováno jako zelená oáza v srdci Triglavského národního parku. Oproti jezeru Bled je zde zakázána jakákoliv výstavba, proto je tu i méně turistů. Jezero je průtokové, na začátku do něj vtéká řeka Savica a odtéká z něj řeka Sava Bohinjka. Na začátku jezera se nachází starý kamenný most a kostel sv. Jana Křtitele ze 13. století s nádhernými freskami.
Vodopád Savica
Vodopád Savica patří k největším a nejkrásnějším vodopádům ve Slovinsku. Má dvě ramena – menší Mali Savica měří 25 m a velký vodopád dosahuje necelých 80 m, dohromady připomínají písmeno A. Napájí jej voda z Černého jezera ležícího 500 metrů nad ním. Ke slávě vodopádům dopomohl i romantický básník France Prešeren, který proslavil místo básní Křest na Savici.
Velikou Planinu
najdeme v Kamnicko-Savinjských Alpách na severu Slovinska. Jde o náhorní plošinu, která se už po staletí využívá jako pastva pro dobytek. Je zde řada původních pasteveckých domů, salaší (zhruba 200 a další se stavět nesmějí), některé z nich jsou využívány jako ubytování pro turisty, další slouží pastevcům. Téměř v každé salaši lze zakoupit mléko, tvaroh nebo sýr. Planina ještě stále zůstává skrytá masovému turismu.
Škocjanské jeskyně
je rozsáhlý jeskynní systém v oblasti Kras na jihozápadě Slovinska s nádhernými, různě tvarovanými stalaktity a stalagmity. Na jejím vzniku se podílela řeka Reka. Celková délka podzemního labyrintu je 5 800 m a skládá se z 11 rozvětvených jeskynní, které jsou propojeny uměle vytvořenými i přírodními mosty. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších míst na světě ke studiu krasových jevů ve vápenci. Na objevení jeskyně se podílel i český důlní inženýr Anton Hanke, po kterém je pojmenována jedna z hlavních částí jeskyně – Hankeho kanál. Jeskyně jsou od roku 1986 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
Středověký Piran
je zasazený na malý poloostrov Jadranského moře. Město bývá označováno jako „nejitalštější“ přímořské město Slovinska. Dominantou města je kostel sv. Jiří se zvonicí, jež kopíruje benátskou věž kostela San Marco. Ve městě najdeme pro přímořská městečka netypické, mramorem vydlážděné velké kruhové náměstí, dále starobylý přístav, stísněné kamenné uličky i krásnou promenádu podél pobřeží. Z městských hradeb jsou pak okouzlující výhledy.
Středověký Predjamský hrad
se nachází v jihozápadní části Slovinska v obci Predjama. Hrad byl vestaven doprostřed skalního převisu, u vstupu do jeskynního systému, který je druhý nejrozsáhlejší ve Slovinsku. Jde o největší jeskynní hrad na světě, díky čemuž se dostal i do Guinessovy knihy rekordů. Hrad byl postaven ve 12. století na popud aquilejského patriarchy a byl považován za téměř nedobytný. Nejznámějším obyvatelem hradu byl v patnáctém století lupič Erasmus Lugger, který byl pak po roce obléhání hradu díky zradě jednoho ze sluhů zabit, když ho zasáhla dělová koule při návštěvě toalety.
Lublaň
Je hlavní a zároveň největší město Slovinska. Známé je jako jedno z nejzelenějších měst v celé Evropě. Ve starém městě najdeme stísněné uličky a krásné historické domy, na promenádě podél řeky Lublaňky zase plno odpočinkových míst. Nad městem se tyčí majestátní lublaňský hrad s puncem moderní architektury.
Pořadatel:Nomád