Zdroj: http://www.rioverda.cz/index.php?a=adventy/nemecko • Vydáno: 16.10.2019 15:12 • Autor: Rioverda
Berchtesgaden leží na jihu Bavorska ve stínu Berchtesgadenských Alp, jen pouhých 15 km od oblastního regionálního centra Salzburgu na rakouské straně. Historicky se jedná o tržní městečko s velkým bohatstvím v hlubokých lesích a ve vydatných solných dolech. V současnosti je značná část příjmů z turistického ruchu, a to především po roce 1978, kdy stál Berchtesgaden u zrodu příprav vzniku NP Berchtesgadensko, kterému propůjčuje své jméno a stal se jednou z velkých obchodních značek zdejšího kraje.
Navštivte jeden z nejoblíbenějších cílů v Berchtesgadenu a vydejte se po stopách bílého zlata.
V solném dole v Berchtesgadenu se nepřetržitě dobývá bílé zlato již od roku 1517. Na základě zcela nové koncepce zde v roce 2007 vzniklo jedno z nejinovativnějších center dobývání soli na světě! Prohlídkový okruh nazvaný „Cesta do historie soli“ zavede návštěvníky na dobrodružný výlet do nitra solného dolu. Před zahájením prohlídky si každý účastník oblékne funkční overal, který ho ochrání před chladem, neboť v podzemních štolách panuje konstantní teplota jen +12°C.
Při hodinové komentované prohlídce nejprve nasednou návštěvníci do důlního vláčku, který je po kolejích v délce 1400 m přiváží k dalším atrakcím prohlídky, k nimž patří:
V magickém podzemním prostoru o rozloze 6000 m² pak probíhá multivizuální show podmalovaná sférickými zvuky a světelnými efekty. Návštěvníci zde získají veškeré informace na téma sůl.
Kromě návštěvy léčebných solných štol, kde se léčí onemocnění horních dýchacích cest, je možné si prohlédnout 150 m dlouhou štolu, kudy se dopravoval solný roztok až do centra Berchtesgadenu.
Program zájezdu:
Ranní odjezd do horského městečka Berchtesgaden, které je usazeno v nádherné alpské oblasti u jezera Königssee. Zde nás čekají malebné vánoční trhy v centru města, oblíbená exkurze v solných dolech a termální lázně Watzmann Therme.
Na stáncích místního vánočního trhu najdete originální vánoční dekorace, které byly vytvořeny podle staletých tradic lidového umění v Berchtesgadensku. Vyzdobené roubené chalupy a stánky v historickém centru u královského hradu vytvářejí jedinečnou atmosféru zdejšího trhu. Živý betlém, koňské povozy s rolničkami, místní řemesla a zpěváci vánočních koled vytvářejí atmosféru, která vás nadchne.
Všem doporučujeme exkurzi solných dolů. Nejdříve se převléknete do stylových hornických overalů a pak se důlním vláčkem svezete do nitra hornického komplexu. Zde se můžete (ale nemusíte) sklouznout na dřevěné havířské skluzavce, podíváte se do solné katedrály a vrcholem exkurze bude plavba po podzemním jezeře doplněna o audiovizuální efekty. Na závěr si můžete zakoupit místní kvalitní sůl.
Zájemci se mohou zahřát v termálních lázní Watzmann Therme v bazénu s 30°C teplou vodou anebo v jedné z pěti saun, které jsou v ceně lístku. Relaxovat můžete jak ve vnitřní, tak ve venkovní části, odkud můžete pozorovat panorama místní krajiny.
V podvečer návrat do ČR, příjezd do Prahy plánován okolo půlnoci.
autobusovou dopravu
průvodce CK
pojištění CK proti úpadku
cestovní pojištění
vstupné do případných památek a atrakcí
solné doly 16 EUR
termální lázně od 12 EUR dle času
Odjezd a nástupní místa:
4:00 - ulice Na Florenci, Praha 1.
4:45 - Benešov, Benzina
5:30 - Tábor, OMW ulice Soběslavská
6:30 - České Budějovice, Výstaviště
Malebný Berchtesgaden se nachází v Bavorsku nedaleko Bad Reichenhallu ve stínu Berchtesgadenských Alp a jen pouhých 15 km od oblastního regionálního centra Salzburgu, ležícího na rakouské straně.
První zmínky o něm se datují do roku 1102, kdy berchtesgadenské údolí zaplňovaly neproniknutelné lesy. Malý klášter zde založený držel dlouhá léta pevně nejvyšší lesnickou správu i právo horních svobod na těžbu soli a kovů. Bohatá naleziště soli vzbuzovala vždy zájem politických sousedů.
V průběhu staletí se o toto bohaté území přetahovalo Bavorsko s Rakouskem. Na počátku 19.století bylo pánem nad berchtesgadenským krajem nově zřízené Kurfiřství salcburské; krátce také Císařství rakouské a na krátký čas dokonce Napoleonská Francie.
S nástupem nového pořádku v Evropě došlo v roce 1810 k připojení berchtesgadenského údolí společně se Solnohradskem k Bavorsku a tam také zůstalo, na rozdíl od Solnohradska, jež v roce 1816 připadlo opět Rakousku.
Berchtesgaden byl 4.května 1945 obsazen vojenským svazem složeným z amerických a několika francouzských jednotek. Pozemky patřící NSDAP přešly roku 1947 formálně do vlastnictví Svobodného státu Bavorsko (Freistaat Bayern), ovšem Američané si i nadále ponechali velkou část budov a ploch k využívání. Jako někdejší Spojenci zřídili v neporušeném Berchtesgadenu od roku 1953 jedno ze tří amerických vojenských rekreačních center v Bavorsku.
Od roku 1978 stál Berchtesgaden u zrodu příprav vzniku Národního parku Berchtesgadensko, kterému též propůjčuje své jméno a jenž se stal – po velkých počátečních protestech obyvatel – jednou z velkých obchodních značek zdejšího kraje. Dnešní rozloha tohoto tržního městečka pochází z doby územní reformy z roku 1972, kdy byly sloučeny doposud samostatně ležící obce Salzberg, Maria Gern a Oberau a Unterau.
Z občanské iniciativy vzešla v letech 2004/2005 žádost o referendum, s cílem spojit pět obcí kotliny do jediné sloučené obce. Pouze v Berchtesgadenu dosáhl počet pozitivních hlasů přes 60 %, ovšem současně ztroskotal na rozhodnutí občanů obcí Schönau am Königsee a Bischofswiesen. Nato se iniciátoři vzdali konání pozdějších referend v Ramsau a v Marktschellenbergu.
Pořadatel:Hellotour