Zdroj: http://www.rioverda.cz/index.php?a=poznavaci-zajezdy/portugalsko-poznavaci-letecky • Vydáno: 14.2.2020 13:10 • Autor: Rioverda
Vydejte se s námi do Portugalska. Budete okouzleni nádhernou krajinou, plážemi i divokým pobřežím Atlantiku a především úchvatnými kulturními a historickými památkami, z nichž mnohé jsou zařazeny na seznam UNESCO. Turisticky nejznámější částí země je Algarve - oblast nekonečných pláží, celoročně teplé klima, téměř denně slunečné počasí, služby cestovního ruchu na špičkové úrovni a typická portugalská kuchyně.
1. den: V ranních hodinách (06:00) odlet z ČR do Lisabonu. Dopoledne transfer do hotelu a uložení zavazadel. Dále prohlídka centra Lisabonu (pěšky nebo veřejnou dopravou). Prohlídka historického centra, čtvrti Alfama, náměstí Rossio, které je kulturním i společenským centrem města aj. Vydáte se rovněž k hradu Sv. Jiří, který nabízí úžasné výhledy na město. Navštívíte i netradiční katedrálu Sé, na jejiž místě dříve stávala mešita. Později odpoledne návrat do hotelu a ubytování.
2. den: Dopoledne se nejprve krátce zastavíte v přímořském letovisku Cascais a poté zamíříte na mys Cabo da Rocca - nejzápadnější výběžek Evropy. Odtud se vydáte do Sintry. Sintra je královské letovisko, jedno z nejstarších v Portugalsku, opěvované pro svoji krásu mnoha básníky. Prohlédnout si můžete královský palác (zapsán na seznam UNESCO), zámek Pena i řadu dalších historicky cenných staveb. Večer příjezd do Fatimy, jednoho z nejvýznamnějších poutních míst křesťanského světa. Ubytování v hotelu. Pozdě večer můžete navštívit baziliku Santuário s přilehlým náměstím, které patří mezi největší na světě.
3. den: Batalha - pro svou krásu ve všech dějinách umění vyzdvihovaný klášter (památka UNESCO). Alcobaca - starobylé městečko s klášterem P.Marie z 12. století, který je zapsán na seznam UNESCO. Tomar - historické město, kterému vévodí templářský hrad z 12. století, později v 15. století přestavěný na tzv. Convento de Cristo (památka UNESCO). Konvent představuje neuvěřitelně rozsáhlý komplex staveb. Přejezd na sever Portugalska. Nocleh.
4. den: Dopoledne prohlídka přístavního města Porto, známého svým vinařstvím (portské). Coimbra - univerzitní město (druhá nejstarší univerzita v Evropě), první hlavní město Portugalska. Stará katedrála, kostel sv. Kříže, univerzita s proslulou knihovnou. Nocleh.
5. den: Dopoledne příjezd do Lisabonu. Tentokráte zamíříte do čtvrti Belém - místa, odkud vyplouvali portugalští mořeplavci na své objevitelské plavby do vzdálených zemí celého světa. Zde na vás čeká nejvýznamnější památka Lisabonu - klášter Sv. Jeronýma, ve kterém pobýval i slavný mořeplavec Vasco di Gama. Prohlédnout si budete moci také obranou věž Torre de Belém. Odpoledne ubytování v hotelu v Lisabonu. Večer doporučujeme posezení v některé z typických portugalských restaurací s živou hudbou ve stylu fado. Možná neodoláte ani projížďce historickou tramvají. Nocleh.
6. den: Évora - historické centrum je na seznamu památek UNESCO. Odpoledne přejezd na nejnavštěvovanější portugalské pobřeží - Algarve. Večer ubytování v hotelu v Albufeiře.
7. den: Algarve - jedno z nejkrásnějších pobřeží Evropy s písečnými plážemi i rozeklanými útesy. Procházka kolem útesů a koupání na plážích zasazených mezi skalisky. Návštěva Cabo de San Vincente - nejjihozápadnějšího výběžku Evropy s majestátním majákem. Možnost plavby lodičkami kolem rozeklaného skalnatého pobřeží u Lagosu. Nocleh.
8. den: Dopoledne individuální volno - můžete se vydat na nákupy do centra Albufeiry, nebo vyrazit na místní pláž (od hotelu cca 1 km). Odpoledne odjezd z hotelu na letiště ve Faro. V podvečer (18:05) odlet z Fara (Algarve) do Lisabonu. Zde přestup na let do Prahy.
9. den: Krátce po půlnoci (01:45) odlet z Lisabonu do Prahy, přílet do Prahy v časných ranních hodinách (06:00).
Termín zájezdu:
22.5. - 30.5.2020
Cen: Kč 27.990,-
Ačkoli je Algarve velice turisticky proslulé, můžete i zde objevovat tajemná pobřežní zákoutí a malebné plážičky, kde budete mít o soukromí postaráno a budete si připadat jako v ráji. Pro Portugalce je v Algarve turistický ruch hlavním přísunem peněz a proto tu jsou služby pro cizince na velmi vysoké úrovni.
Coimbra je město v Portugalsku. Nachází se v centrální části Portugalska, v regionu Beira. Leží na řece Mondego, 195 km severně od Lisabonu. Město má zhruba 150 000 obyvatel, nicméně v celé metropolitní oblasti žije asi na 435 000 obyvatel.Jelikož se jedná o velké město, není divu, že se může město chlubit množstvím zajímavých historických objektů. Přímo v historickém jádru města, vysoko nad Mondegem, se tyčí katedrála, univerzita a muzeum. Na březích řeky působí Coimbra spíše jako obchodní město. Vhodným výchozím bodem pro prohlídku města je Largo da Portagem a nedaleko odtud, u Parque Dr Manuel Braga, vyplouvají výletní lodě.
Za vidění jistě stojí náměstí Praça do Comércio. V jednom rohu zde stojí kostel Săo Tiago. Jeho strohá fasáda napodobuje původní stavbu z 12. století, ale uvnitř je bohatě zdobený oltář z pozlaceného dřeva. Vstupní branou do starého města je přestavěný a zrenovovaný Arco de Almedina ze 12. století. Schody nahoru vedou kolem věže Torre de Anto, jejíž renesanční okna a medailony pocházejí z dílny sochaře Jeana de Rouen. Ve věži se dnes nachází galerie uměleckých řemesel.
Významnou památkou města je jistě klášterní komplex Santa Clara s katedrálou Sé Velha, která je pokládána za nejkrásnější románskou stavbu v Portugalsku. Byla postavena jako oslava vítězství nad Maury v roce 1064. Syn prvního krále národa Alfonse I., Sancho I., byl zde korunován. V kapitulní síni se nachází hrobka prvního křesťanského guvernéra města, Sisinanda, jenž zemřel v roce 1091. Další katedrálou ve městě je Sé Nova nedaleko univerzity, která byla založena jezuity v roce 1598.
Na milovníky historie zde čeká Národní Muzeum Machada de Castra, které se nachází v bývalém biskupském paláci ze 16. století a jsou zde vystaveny jedny z nejlepších plastik portugalského sochaře Joaquima Machada de Castra. Sbírka obsahuje vedle zařízení a rouch i obrazy z 12. až 20. století. Je zde například vzácný obraz ze 16. století Nanebevzetí Máří Magdaleny od Mistra ze Sardoalu. Velmi zajímavým prvkem je Criptoportico de Aeminium, labyrint podzemních římských chodeb.
Évora je město, jež se choulí za středověké hradby, kde na turisty historie číhá na každém kroku. Je to také město krásných úzkých křivolakých uliček. Mimo jiné se zde nachází dvacet kostelů a klášterů a strašidelná kostnice, kde se lebky proměnily ve stěny, sloupy a klenbu.Co se historie města týče, za Římanů to bylo důležité centrum vzdělanosti a umění. Rozkvět města pokračoval i ve 12. až 15. století, kdy se právě zde volili portugalští králové. Poté však nastoupila "doba temna" a Portugalsko zabrali Španělé. Évora tak tím pádem od roku 1580 upadla v nemilost. Věhlasu se Évora dočkala až v roce 1986, kdy byla vyhlášena chráněnou památkovou rezervací UNESCO.
Nejvýznamnější památkou města je Dianin chrám, pocházející ze 2. nebo 3. století n. l. Tato unikátní stavba během své dlouhé existence zažila všelicos - sloužila jako zbrojnice, divadlo, ale i jako jatka poté, co byl prostor mezi jeho sloupy zastavěn. Další zdejší významnou stavbou je kostel Igreja De Sao Antäo, který pochází z roku 1568 a stojí na náměstí Praça do Giraldo. To lemují městské domy s podloubím a renesančními fasádami.
Románský sloh s prvky gotiky je zase hlavním znakem žulové katedrály Santa Maria, jejíž stavba trvala padesát let. Dokončena byla v roce 1204. Hlavní kaple, pocházející z 18. století, je dokonalou ukázkou neoklasicismu. Právě zde měly být podle legendy posvěceny vlajky flotily mořeplavce Vaska de Gamy. Za vidění také stojí budova bývalého kláštera Convento Dos Loíos z 15. století, kde se mísí gotika a maurská architektura. Dnes je z ní luxusní atypický hotel, kde se hosté mohou ubytovat v celách a večeřet pod křížovou klenbou. Návštěvu si také jistě zaslouží palác Palácio De D. Manuel, v němž byl údajně v roce 1497 Vasco de Gama pověřen, aby vedl portugalské mořeplavce na cestě do Indie. Palác pochází ze 16. století a je ukázkou několika hned několik stylů: gotiky, renesance i manuelské architektury.
Fatima je městečko v Portugalsku a především jedno z nejznámějších katolických poutních míst na světě. Fatima má asi 10 000 obyvatel a leží v okrese Santarém ve středním Portugalsku, 123 km severně od Lisabonu.Fatima dodnes přitahuje věřící z celého světa. Stala se známým poutnickým místem potom, co se tu v roce 1917 zjevila třem malým dětem - pastýřům Panna Maria. K prvnímu zjevení došlo během první světové války 13. května 1917, když sourozenci Francisco a Jacinta Marto spolu s Luciou dos Santos pásli dobytek v Cova da Iria, kde jejich rodiče vlastnili pastviny. Podle svědectví dětí stála Panna Maria nad dubem zalitá sluneční září. Předpověděla konec války a pomoc všem, kteří se k ní obrátí v modlitbách. Zjevení pokračovala až do října, vždy třináctého v měsíci, vždy ve stejnou hodinu. Katolická církev uznala pravost zjevení ve Fatimě v roce 1930. Jedním z velkých uctívatelů Fatimské Panny Marie byl také papež Jan Pavel II.
A proto není divu, že Fatimu navštěvuje denně velké množství poutníků. Ti se shromažďují v Cova da Iria, na velkém prostranství, kde je na místě zjevení vybudovaná malá kaple. Ve vzdálenější části prostranství je vybudovaná gigantická bazilika v neoklasicistním stylu s centrální věží vysokou 65 metrů, která se začala stavět v roce 1928. V bazilice jsou hrobky Francisca a Jacinty, dvou ze třech dětí, kterým se zjevila Panna Maria. Oba zemřeli krátce po zjeveních, Francisco v roce 1919 a Jacinta v roce 1920. V roce 2000 byly vyhlášeni za blahoslavené papežem Janem Pavlem II. Třetí z nich, Lúcia dos Santos, byla řeholnice a zemřela v roce 2005.
Lisabon je hlavním a největším městem Portugalska. V současnosti zde žije okolo 570 000 obyvatel, v okolí města pak žije více než 3 000 000 obyvatel. Zajímavostí je, že je Lisabon nejzápadnějším hlavním městem na evropské pevnině.První zmínky o městě pocházejí z 12. století př.n.l., kdy se zde mělo nacházet fénické obchodní středisko. Za punských válek stál Lisabon na straně Římanů a stalo se za odměnu součástí Římské říše s rozsáhlými privilegijemi. Lisabon pod římskou vládou prosperoval a patřil k ohniskům křesťanství na Pyrenejském poloostrově.
Ve 4. a 5. století n. l. však město trpělo vpády Alanů a Vandalů a následně bylo začleněno do vizigótské říše. Někdy kolem roku 711 bylo město dobyto Maury, kteří jej ovládali až do roku 1147, kdy je v dobyl s pomocí anglických, francouzských a německých rytířů první portugalský král Afonso. Hlavním městem Portugalského království se Lisabon stal až o více než sto let později, v roce 1255. V listopadu roku 1755 pak zasáhlo město katastrofální zemětřesení, které spolu s následnými požáry a vlnou tsunami zničilo velkou část města. Odhaduje se, že tehdy zahynulo 60 - 100 tisíc obyvatel.
Prohlídku Lisabonu je asi nejlepší začít v samém středu města na náměstí Praça Dom Pedro IV, kterému nikdo neřekne jinak než Rossio. To je systémem rovnoběžných ulic spojeno s Praça do Comércio, což je velké náměstí přímo u moře, které bylo postaveno tak, aby k němu mohly připlouvat lodě. Přímo z náměstí je vidět most 25. dubna, který je pojmenovaný podle karafiátové revoluce v roce 1974 a který je kopií slavného Golden Gate v San Franciscu.
Na spojnici dvou výše zmíněných náměstí se nachází známý výtah Elevador de Santa Justa z dílny Raoula Mesniera du Ponsard, žáka Gustava Eiffela. Výtah překonává 32 výškových metrů a za 2 eura vás vyveze na krásnou vyhlídku. Přímo naproti vám se pak objeví Castelo de São Jorge, jehož návštěva je také nutností. Za návštěvu také stojí původní hradby města, po nichž se lze, po zaplacení vstupu, projít a pokochat se nádherným výhledem na Lisabon.
Rozhodně však nesmíte vynechat návštěvu čtvrti Belém, kde se nachází několik světoznámých historických objektů. Dominantou celé čtvrti je klášter sv. Jeronýma ze 16. století, kde milovníci architektury mohou být uchváceni krásou čistého manuelismu. Dále zde najdeme Památník objevitelů, který byl postaven ještě za dob vládnutí diktátora Salazara a měl by zobrazovat hrdost na dobyvatelské a objevné plavby lodí plujících pod portugalskou korunou. Zajímavá je také Belémská věž, která měla původně město chránit před nájezdy barbarů.
Na opačném konci Lisabonu, v části Parque das Naçoes, se nachází další atrakce, která rozhodně stojí za navštěvu - Oceanárium. Pojítkem celého oceanária je velký bazén uprostřed budovy, kde můžete vidět opravdu hodně zástupců vodní říše. Okolo centrálního bazénu procházíte čtyřmi pavilony, kde je každý věnovaný jinému kontinentu na světě - potkáte zde například tučňáky či mořského lva. Celá čtvrť Parque das Naçoes byla přestavěna a zrekonstruována v roce 1998 pro světovou výstavu EXPO. V současnosti ji obyvatelé Lisabonu využívají pro odpočinek a zábavu, kromě zmíněného Oceanárium se zde ještě nachází nová koncertní síň.
Porto je úžasné město, které nám nabízí moře, víno, křivolaké uličky, obchodní bulváry, kina, kluby - všechno, co si budete přát. Mimo jiné je město zapsáno na seznamu UNESCO.Centrem celého města je Avenida dos Aliados, na které najdete na horní straně krásnou radnici. Nádherný výhled na celé město nám nabízí Torre dos Clérigos, která je jedním ze symbolů Porta. Při procházce kteroukoli částí starého města budete narážet na staré domy, z nichž mnohé jsou ozdobené nejrůznějšími kachličkami. Určitě se vyplatí podívat se na Rua das Flores, ve které jsou zachované mnohopatrové buržoazní domy nalepené na sebe.
Ve městě se nachází krásná katedrála, jejíž stavba začala v roce 1111 a po její výstavbě získalo dosavadní hlavní město hrabství Portucale na své důležitosti. Další dominantu města tvoří dvoupatrový most Ponte de Dom Luís I, který postavil Eiffelův žák. Donedávna jezdila po jeho horní části i běžná doprava, po rekonstrukci je tu ale místo jen pro metro a pro pěší. Na druhé straně mostu se již rozkládá město Vila Nova de Gaia, které je však dnes prakticky považováno za část Porta, a je známé díky mnoha skladům, ve kterých zraje světoznámé portské víno. Nad mostem je klášter Mosteiro da Serra do Pilar, který se nachází na seznamu UNESCO. Milovníky přírody jistě potěší možnost návštěvy místních zahrad u Palácia de Cristal a v Parque da Cidade (městském parku) v Matozinhos.
Kolem místní části řeky Douro jsou nádherné procházky, ať už jdete po kterékoliv straně. U řeky se nalézá i prastarý maják, který střeží ústí řeky Doura, avšak bude brzy nahrazen majákem novým, který se staví přímo vedle něj. Cestou směrem k ústí řeky minete most Arrábida, po kterém vede jedna ze dvou hlavních dopravních tepen mezi pravým a levým břehem řeky. Dále po pobřeží se nachází část Matozinhos, ve které je malá pevnost Castelo de Queijo a jedna z vyhledávaných městských pláží.
Pláže v okolí města jsou velmi krásné a lze se na ně dostat veřejnou dopravou.
Sintra je jedním z nejkrásnějších míst Portugalska, při jeho návštěvě si budete připadat jako v pohádce. Město obsahuje spoustu historických památek, z nichž jsou některé velmi pěkně dochované a tak není divu, že město najdeme na seznamu UNESCO.Hlavní atrakcí je známý Palácio da Pena (Castelo da Pena) z 19. století, který je nejzachovalejším příkladem romantické portugalské architektury. Další historickou pamětihodností města je hrad Castelo dos Mouros, rekonstruovaný v 19. století. Z hradu je nádherný výhled do okolní krajiny národního parku Sintra-Cascais. Dalším lákadlem města Sintra je letní residence portugalského krále Palácio Nacional de Sintra postavená na přelomu 15. a 16. století. Okolní park Sintra Mountain Range (Serra de Sintra) je jedním z největších parků v okolí Lisabonu a je často vyhledáván turisty i místními na víkendové výlety a pikniky.
Nejstarší architektonickou památkou města je však Maurský hrad Castelo dos Mouros postavený v 8. století. V roce 1147 byla Sintra dobyta Afonsem Henriquesem a většina hradu byla zničena. Zachovány zůstaly pouze čtyři věže, cimbuří a část románské kaple. Nejznámější palác v Sintře, Hieronymitský klášter Nossa Senhora da Pena, byl postaven v roce 1507 Deogem Boitacem. Palác byl rekonstruován do současné podoby, když přešel do majetku krále Consort Dom Fernanda II. Sídlo bylo přestavěno v romantickém stylu, a je dnes vyhledávanou atrakcí Portugalska.
Tomar je malé město v centrální části Portugalska, na břehu řeky Nabao, v distriktu Santarém. Je významné především tím, že bylo sídlem Řádu templářských rytířů (Kristových rytířů) v Portugalsku. Klášter a hrad, který zde po sobě rytíři zanechali patří k nejvýznamnějším evropským památkám a nachází se na seznamu UNESCO.Hlavní historickou památkou města je, již výše zmíněný, hrad a klášter Řádu Kristova, který je vynikajícím souborem architektury 12. až 16. století a jedna z nejvýznamnějších staveb Portugalska. Kruhový kostel kláštera byl vybudován podle Omarovy mešity v Jeruzalémě, kterou křižáci mylně pokládali za Šalomounův chrám. Okno chrámu, tzv. Manuelské okno, je vrcholným dílem portugalské pozdní gotiky zvané manuelský sloh nebo manueline. Pozoruhodné jsou rovněž zdobené klášterní ambity.
Ve městě také najdeme nejlépe dochovanou středověkou synagogu v Portugalsku. Byla postavena okolo roku 1430 a je pozoruhodná valenou klenbou na čtyřech pilířích. Bohoslužby se zde naposledy konaly roku 1497. Po vypovězení Židů ze země sloužila jako vězení, seník a sklad. Dnes zde sídlí malé židovské muzeum Museum Luso-Hebraico de Abraham Zacuto. Nese jméno významného portugalského astronoma a matematika 15. století. Další místní významnou sakrální stavbou je gotický kostel Santa Maria do Olival ze 13. století, jež byl postaven jako pohřebiště templářských rytířů. V průběhu staletí byl několikrát zrestaurován, zachoval si však gotické průčelí a rozetové okno. Je zde pohřben velmistr Gualdimo Paise a další templářští mistři. Kostel svým významem daleko přesahoval Tomar - ve věku objevů byl mateřským stánkem námořníků.
Místní kostel Sao Joao Baptista je zase pozoruhodným překrásným manuelským portálem a osmibokou věží. Uvnitř je zdobená kamenná kazatelna a vynikající obrazy ze 16.století, např. Poslední večeře a Stětí Jana Křtitele od Gregória Lopese (1490 - 1550). Naproti kostelu stojí radnice ze 17. století a pomník Gualdima Paise, zakladatele kláštera. V Tomaru také najdeme jednu z nejkrásnějších renesančních staveb Portugalska, kterou je kaple Nossa Senhora da Conceiçao postavená v letech 1532 až 1540 v čistě renesančním slohu a byla zamýšlena jako hrobka krále Jana III.