Zdroj: http://www.rioverda.cz/index.php?a=eurovikendy/slovinsko-za-poklady-slovinska-2022-autobus-snidane  •  Vydáno: 12.10.2021 21:54  •  Autor: Rioverda

Slovinsko - ZA POKLADY SLOVINSKA 2022 - autobus, snídaně

Slovinsko - ZA POKLADY SLOVINSKA 2022 - autobus, snídaněKranjska Gora má dlouhou historii. Původně se jednalo o selskou osadu, která byla po dlouhou dobu poměrně izolovaná. V 19. století tu byla vybudována železnice, se kterou se postupně začal rozvíjet i turismus. Čeká Vás výjezd lanovkou, z níž uvidíte krásné výhledy na vrcholy Kamnicko – Savinjských Alp; Planica, která je známá díky skokanským můstkům a letům na lyžích. Poté přejezd do Kranjske Gory, kde se odehrávají známé lyžařské soutěže mezinárodních rozměrů.

 

Pastviny na Veliké Planině jsou využívány už od 15. století. Postupem času zde byla vystavěna pastýřská osada s dřevěnými salašemi, v nichž pobývali pastýři s kravami. Na zimu se pak krávy stěhovaly zpět do údolí. Tento koloběh trval po staletí. Během druhé světové války bylo mnoho salaší vypáleno, avšak po konci války byla osada zrekonstruována a nové salaše byly postaveny ve starém tradičním stylu, avšak interiéry většiny salaší jsou již přestavěné. Pastevecká tradice tu pokračuje stále. Pastýři zde dlouhodobě pobývají a zpracovávají mléko na tvaroh, sýr nebo kyselé mléko. Interiér většiny salaší je už přestavěný. Kranjska Gora má rovněž dlouhou historii, která sahá až do druhé poloviny 14. století. Původně se jednalo o selskou osadu, která byla po dlouhou dobu poměrně izolovaná. V 19. století tu byla vybudována železnice, se kterou se postupně začal rozvíjet i turismus.

PROGRAM:

1. den: Odjezd v brzkých ranních hodinách. Dopoledne příjezd pod Veliké Planiny. Výjezd lanovkou, z níž uvidíte krásné výhledy na vrcholy Kamnicko – Savinjských Alp. Na Veliké Planině najdete 202 salaší, z nichž některé slouží k turistickému ubytování, jiné jsou doposud využívány pastevci. Můžete si tu zakoupit mléko, tvaroh nebo sýr, popřípadě se občerstvit tradičními místními pokrmy. Najdete tu kapli Marie Sněžné. Původní stavba byla postavena roku 1938, na konci války byla vypálena a znovu postavena v roce 1988 podle náčrtu architekta Joža Plečnika. Navštívit můžete Preskarjevo pastýřské muzeum představující dřívější život pastevců. Uvidíte tradiční uspořádání domu, které je tvořeno kruhovou obytnou částí uprostřed a dokola úkryt pro dobytek. Poté přejezd k Logarské dolině, odkud se vydáme pěšky k vodopádu Rinka. Jedná se o jeden z nejvyšších vodopádů ve Slovinsku, volně padající sloup vody měří 90 metrů. Odjezd na ubytování.

2. den: Po snídani pojedeme do oblasti Julských Alp. První zastávkou bude Planica, která je známá díky skokanským můstkům a letům na lyžích. Poté přejezd do Kranjske Gory, kde se odehrávají známé lyžařské soutěže mezinárodních rozměrů. Vidět zde můžete gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, etnografické muzeum Liznjekův dům s bohatou sbírkou tradičních lidových předmětů, jako například ručně malované truhly, lněné ubrusy či sáně. Poté se vydáme na krátkou procházku k jezeru Jasna se sochou „Zlatoroga“ – bronzového kozoroha představujícího mýtickou bytost se zlatými rohy. Dále se vydáme k nejvýše položenému silničnímu sedlu ve Slovinsku. Z Vršiče se vám nabídnou nádherné výhledy na Julské Alpy. Významnou památkou je tu ruská kaple, která byla postavena jako památka obětem první světové války. Odjezd do ČR v cca 16:30. 

 

Termíny zájezdu:

25.3. - 27.3.2022

15.4. - 17.4.2022

13.5. - 15.5.2022

17.6. - 19.6.2022

5.8. - 7.8.2022

16.9. - 18.9.2022

7.10. - 9.10.2022

Cena od Kč 3.990,-

 

 

CENA ZAHRNUJE

Autobusovou dopravu
Ubytování se snídaní
Služby průvodce

CENA NEZAHRNUJE

Vstupy do objektů
Jízdy lanovkou
Příplatek za neobsazené lůžko
Cestovní a úrazové pojištění

NÁSTUP / VÝSTUP

PRAHA – 00:30 HOD PROTI HLAVNÍMU VLAKOVÉMU NÁDRAŽÍ, PARKOVIŠTĚ U SKLENĚNÝCH KOPULÍ
BENEŠOV – 01:15 HOTEL BENICA, ULICE KE STADIONU
TÁBOR – 02:00 ČERPACÍ STANICE OMW, ULICE SOBĚSLAVSKÁ
ČESKÉ BUDĚJOVICE – 03:00 PARKOVIŠTĚ U HUSOVY TŘÍDY, PROTI VSTUPU NA VÝSTAVIŠTĚ
ČASY ODJEZDŮ JSOU POUZE ORIENTAČNÍ. CESTOVNÍ KANCELÁŘ SI VYHRAZUJE PRÁVO NA ZMĚNY ČASŮ ODJEZDŮ.

Pro pořádání zájezdu je stanoven minimální počet účastníků na 32 osob, pokud ve smlouvě o zájezdu, nebo v potvrzení o zájezdu není uvedeno jinak. Vega Tour s.r.o. má právo zrušit zájezd do 7 dnů před nástupem na zájezd při nenaplnění požadovaného počtu účastníků.

 
Slovinsko je malá země, která bývá turisty často přehlížená. Moc se o ní nikde nemluvilo, což se naštěstí v posledních letech mění. Je to totiž krásný kraj, který v sobě nese neskutečnou rozmanitost. Svým návštěvníkům nabízí překrásná jezera, hory, jeskyně, malebné vesničky, rušná města i klidnější historická městečka... V neposlední řadě můžete pak směle říkat, že jste během jednoho dne stihli výstup v Alpách i koupání v moři. 

Podnebí je zde stejně rozmanité jako země sama. Pro pobyt u moře se můžete nachystat stejně jako do Itálie a nebo Chorvatska. Pobřeží zde má více jak 40km a je omýváno Jaderským mořem.V přímořských oblastech je převážně klasické středomořské klima, tedy suchá léta i mírné zimy. V létě je zde průměrně 30°C, v zimě pak teploty většinou neklesají ani pod 0°C. Voda zde má kolem 20°C a užívat si ji můžete až do konce září. Pobřeží charakterem připomíná Chorvatsko, tedy kamenité pláže a skalnaté výběžky. Do vody se na mnoha místech dostanete po žebřících. Pláže jsou zde většinou za poplatek, a to cca 5€ / osoba - den. 

Pokud vás ležení na pláži nenaplňuje, můžete si užít krásné dny v termálních lázních, kterých je zde 15. Místní termální vody si užívali již staří Římané, díky kterým se ve Slovinsku začaly lázně budovat. S postupem času zde vyrůstali celé komplexy a obytné čtvrtě. V současnosti se objevuje trend moderních čtyř a pětihvězdičkových wellness hotelů s moderními lázeňskými komplexy. Slovinsko pyšnící se 87 termálními prameny tak zcela bez problémů konkuruje dosavadním lázeňským velmocem jako je například Maďarsko. Prameny mají teplotu mezi 32-73 °C. Liší se převážně chemickým složením. Blahodárně působí hlavně na revmatismus, srdeční a cévní onemocnění, gynekologická onemocnění, neurologická onemocnění, plicní onemocnění a výrazně pomáhá při léčení poúrazových stavů.

Nejznámější jsou jistě lázně v Bledu, které patří k těm nejkrásnějším alpským Wellness&Spa. Bled se nachází v podhůří Julských Alp, nedaleko hranice Triglavského národního parku. Jedna strana je tak lemována úžasným výhledem na horské vrcholky, druhá zas vede rovinkami až k hlavnímu městu Ljubljana.
Díky unikátnímu klima má Bled velmi léčivé účinky na své návštěvníky. Ne nadarmo jsou místní lázně proslulé již více jak 100 let.

Pokud vás voda zrovna neláká, obujte si pohorky a hurá zdolávat vrcholky. Za návštěvu jistě stojí Julské Alpy s nejvyšším vrcholem Slovinska Triglav (2 864 m). Nachází se přímo v srdci Triglavského národního parku, což je zároveň i jediný NP ve Slovinsku. Chcete-li si užít trochu klidu a samoty vyrazte do pohoří Karavanky, které vám nabízí ne jen ticho ale i dech beroucí výhled na sousední Julské Alpy. Za dobrého počasí se dá prý dohlédnout až na italské Dolomity.

Krásu Slovinska neuvidíte jen na jeho povrchu, ale i pod ním, kde se nachází úplně jiný svět, a to svět jeskyní. Ty vám učarují výjevy, které jste nikde před tím neviděli. Nesmíte si nechat ujít alespoň tu nejznámější, a to jeskyni Postojna jama nacházející se ve slovinském Krasu u města Postojna. Po právu je považována za jednu z nejkrásnějších na celém světě. Vzniknout ji nechávala dlouhá léta říčka Pivka. Svým návštěvníkům nabízí pestrou krápníkovou podívanou. Postojna je dokonce jedinou jeskyní na světě, kde byla zavedena železnice. 

Slovinci mají rádi život a k dobrému životu patří i dobré jídlo. Tamní kuchyně je sice velmi rozmanitá, ale hodně inspirovaná sousedními státy. Najdeme zde pokrmy dost připomínající ty Rakouské, Balkánské nebo Italské. Na chuti jim to nijak neubírá, ba naopak. Milovníci masitých jídel si zde přijdu na své. V nabídce restaurací se dokonce sem tam objevuje i maso koňské nebo medvědí. Jazýček si jistě pochutná i na slovinské polévce jota, které je obdobou naší zelné polévky s fazolemi. Pochutnáte si jistě i na pohankové kaši žganci upravované na sladko i slano. 
Opravdu vyhlášené jsou sýry, uzeniny i med. Ochutnejte třeba Krajnskou klobásu, Gorjanskou zaseku (pomazánku z uzeného špeku) a mléko přímo od farmáře. K tomu všemu nezapomeňte na krajíc tradičního slovinského chleba.Pokud máte radši sladké, tak si nenechte ujít Štruklji, což jsou malé roládky, kdy náplň může být medová, ořechová, maková... Jakou si račte přát. 

Slovinsko patří mezi vyhlášené vinařské země. Víno se zde pěstuje již po staletí. První víno zde prý vyrostlo již za Keltů, a to ve městě Maribor. Dodnes se zde pěstuje nejstarší hlava vína na světě. Vinařské oblasti zde dělíme na Podravje, Posavje a Primorsko. Teran, Malvazija nebo Rebula jsou některé z typických odrůd, které by měl ochutnat každý milovník vína.
 Pořadatel:Vegatour