Zdroj: http://www.rioverda.cz/index.php?a=adventy/polsko-adventni-krakov-vikendovy-busem-se-snidani-prosinec-2023 • Vydáno: 6.2.2023 19:58 • Autor: Rioverda
Krakov - klenot mezi polskými městy. Krakovské kostely, majestátný hrad Wawel, předvánoční atmosféra, krásná vánoční výzdoba, adventní trhy a kouzlo dvou památek UNESCO (Krakova a Věličky). Polské adventní a vánoční tradice vycházejí, podobně jako vcelé Evropě, z křesťanství. V kostelích vládne fialová jako barva pokání a přípravy na jeden z nejdůležitějších katolických svátků.
Advent a Vánoce v Polsku
Polské adventní a vánoční tradice vycházejí, podobně jako v celé Evropě, z křesťanství. V kostelích vládne fialová jako barva pokání a přípravy na jeden z nejdůležitějších katolických svátků. Mezi symboly tohoto období dále patří adventní věnec a adventní kalendář.
Na vánočních trzích v Polsku jsou ke koupi tradiční řemeslné výrobky z kůže, jantaru a další drobné dárky, k jídlu a pití pak nesmí chybět svařák (grzaniec), żurek (polévka z kvásku), zelňačka, grilované oštěpky a klobásky a pierogi (plněné vařené taštičky).
Na Štědrý večer polské děti vyhlížejí první hvězdičku, aby mohla začít tradiční večeře, která se skládá z 12 různých postních jídel, mezi nimiž nechybí pokrmy z hub, ryb a sladkosti s mákem.
1. den:
Odjezd z Prahy v ranních hod. (cca 6.00 hod. z Prahy), adventní Krakow, královský zámek Wawel, Královská cesta Via regia, katedrála, chrám Panny Marie s nejvyšším gotickým oltářem na světě (13 metrů výška). Adventní trhy a jesličky v Sukiennici a na náměstí Rynek Glowny - adventní trhy se spoustou specialit a tradičního zboží. Zájemci mohou navštívit Collegium Maius - historickou budovu univerzity, nebo Muzeum Czartoryských, kde je umístěna Dáma s hranostajem od Leonarda da Vinci.
2. den:
Solný důl Wieliczka (UNESCO), kaple a umělecká díla ze soli, vánoční jeskynní kaple, muzeum, za 700 let bylo vyraženo 26 šachet o celkové délce 245 km a do hloubky až 327 metrů. Na závěr programu zastávka v Krakově - židovská čtvrť Kazimierz (UNESCO) za řekou Wislou, adventní trh, vánoční atmosféra. Návrat do Prahy v pozdních večerních hodinách (kolem 23. hod.).
Termín zájezdu:
9.12. - 10.12.2023
Cena od Kč 4.390,-
Orientační ceny vstupného (z roku 2022)
Průvodce nesmí v areálech provádět výklad, ten poskytne předem v autobuse.
Vstupy jsou pouze orientační a uvádíme celkový přehled, ne všechna místa ve městech musí být realizována, záleží na vedení prohlídky jednotlivými průvodci a individuálním výběru každého klienta.
Doporučujeme všem studentům vzít s sebou studentskou průkazku ISIC.
Výměna je možná předem v ČR nebo na prvním místě v Polsku, doporučujeme ale mít Polské zloté již vyměněné z ČR.
Vstupy je nutno platit ve zlotých. Kurz ČNB: 1 PLN = 5,13 Kč (19.10.2022)
Krakow: Wawel - Státní komnaty - 35 PLN, Soukromá apartmá - 25 PLN s průvodcem povinně, zbrojnice 15 PLN, Klenotnice - 35 PLN, Orientální umění – 20 PLN, Dračí jeskyně - 5 PLN, katedrála ve Wawelu je zdarma, vstup krypta, věž a klenotnice katedrály - 22 PLN, Zapomenutý Wawel – 20 PLN,
Národní muzeum a Dáma s hranostajem – 38 PLN, Sandoměřská věž – 10 PLN, Architektura a zahrady – 20 PLN.
Wieliczka – 109 PLN včetně místního povinného průvodce, děti 89 PLN, senioři 99 PLN + poplatek za fotoaparát - 10 PLN.
Celková orientační částka na vstupy je cca 150-200 PLN.
Advent v Krakově a tradice betlémů
Výraznou a neodmyslitelnou součástí adventu a Vánoc v Polsku jsou krakovské betlémy. Výroba jesliček má v Polsku stejně jako v českých zemích dlouhou tradici už od středověku, ty pravé krakovské se však zrodily v polovině 19. století. Zedníci, kteří v zimě neměli moc práce, nacházeli uplatnění v tom, že začali vyrábět modely betlémů. Ovšem ne pouze jako statické dekorace. Jejich betlémy představovaly kulisy pro loutkové divadlo. Zedníci s nimi chodili po městě, čekali na pozvání do bohatých měšťanských rodin a předváděli dětem biblické příběhy Kristova zrození, příchodu tří králů a útěku do Egypta.
Tradice výroby betlémů potom přetrvala, i když se už jejich původní smysl vytratil. Tyto betlémy se dosti odlišují od klasických českých či rakouských. Mohou být vysoké až dva nebo tři metry. Vždycky jsou tvořeny jakýmisi budovami s věžemi z krakovských sakrálních budov – katedrály, mariánského chrámu a dalších kostelů, nebo hradu Wawel - a jsou polepeny barevnými papíry, staniolem a zlatými či stříbrnými foliemi.
Nikdy nechybí polský znak – stříbrná orlice. Mezi figurkami se objevují polské legendární postavy a také figurky současných osobností.
Výrobě betlémů se v Krakově věnuje dodnes řada lidí, starých i mladých, a každoročně pořádají soutěž. Hlavní adventní trhy v Krakově se konají tradičně na Starém rynku a v prostorách středověké tržnice Sukiennice. Setkáte se tam jen s tradičními místními výrobky (levně dovezený kýč sem nemá přístup): různé vánoční zboží a suvenýry – ozdoby, košíkářské zboží, ručně vyráběné šperky, oblíbené hliněné sošky andělů a další keramika, svíčky ze včelího vosku, výrobky z ovčí kůže.
Vánoční atmosféru dokreslují zpěvy koled, lidové tance, každou hodinu zní troubení z věže mariánského chrámu. K oblíbeným jídlům na trzích patří zelňačka s masem a uzeninou zvaná bigosz, koprová polévka, boršč, preclíky, uzený sýr s brusinkami, pečený pstruh, k pití především horký med – nikoli medovina, ale zvláštní místní medový nápoj na způsob domácího vína. Nebo třeba čaj říznutý třešňovou kořalkou.
Pořadatel:Mayer.&Crocus