Zdroj: http://www.rioverda.cz/index.php?a=turistika/slovensko-np-vysoke-tatry-nizke-tatry-pieniny-a-spis-autobus-polopenze  •  Vydáno: 21.1.2023 23:47  •  Autor: Rioverda

Slovensko - NP VYSOKÉ TATRY, NÍZKÉ TATRY, PIENINY A SPIŠ - bus, polopenze - září 2023 - ZRUŠENO

Slovensko - NP VYSOKÉ TATRY, NÍZKÉ TATRY, PIENINY A SPIŠ - bus, polopenze - září 2023 - ZRUŠENOVydáme se do oblasti Nízkých Tater, která je celá chráněna jako NP Nízké Tatry. Většinu jeho území tvoří stejnojmenné pohoří. Nejvyšší horou je Ďumbier. NP Pieniny patří k nejkrásnějším a nejcennějším územím Evropy. Budete mít možnost plavby na pltích po řece Dunajec. Program zájezdu je v odpoledních hodinách druhého a čtvrtého dne zpestřen návštěvou termálního koupaliště.

Program:
 

1. den - v časných ranních hodinách odjezd z Č. Budějovic, Třeboně, J. Hradce, Pelhřimova. Příjezd do NP Nízké Tatry. Průjezd Demänovskou dolinou k Vrbickému plesu. Výjezd lanovkou pod vrchol Chopku, odtud výstup na vrchol s překrásným výhledem na Vysoké Tatry. Občerstvení v Chatě pod Chopkom a sestup dolů do údolí (možnost použít lanovku pro cestu zpět, je počítáno i s méně náročnou variantou). Návštěva Demänovské ledové jeskyně. Ubytování.


2. den - turistika v NP Vysoké Tatry - od Štrbského plesa pěší procházka k Popradskému plesu nebo procházka k vodopádu Skok a na Solisko. Odpoledne koupání v termálním koupališti.


3. den - čtyři spišské památky zařazené do seznamu UNESCO. Poznáme město Levoča - jedno z nejkrásnějších slovenských historických měst se světoznámým křídlovým oltářem Mistra Pavla. Projdeme Spišský hrad, který je druhou nejrozsáhlejší hradní zříceninou na Slovensku. Následuje církevní městečko Spišská Kapitula - slovenský Vatikán a vesnice Žehra s jedinečným kostelem s nádhernými freskami.


4. den - NP Pieniny - patří k nejkrásnějším a nejcennějším územím Evropy. Možnost plavby na pltích po řece Dunajec a prohlídka Červeného kláštera. Turistika po vyhlídkách národního parku. Odpoledne koupání v termálním koupališti.


5. den - po snídani odjezd zpět do ČR, zastávka ve vesnici Vlkolínec (UNESCO). Příjezd ve večerních hodinách.

 
Termín zájezdu:
 
 
16.9. - 20.9.2023
 
 
 
Cena od Kč 7.690,-
 

Cena zahrnuje

dopravu autobusem, 4x ubytování v hotelu 3* s polopenzí v pokojích s vlastním příslušenstvím, služby průvodce, informační materiály.

Cena nezahrnuje

cestovní pojištění a vstupné, pobyt. taxu cca 6 EUR/osoba/pobyt.

Doporučená částka na vstupy: cca 50 EUR.

Chopok je s 2024 m třetí nejvyšší horou Nízkých Tater, nachází se v hlavním hřebeni západně od Ďumbieru, nejvyššího vrcholu celého pohoří. Vrchol nabízí panoramatický výhled na Vysoké Tatry, Liptov a údolí Hronu. Několik desítek metrů pod vrcholem se nachází ubytovna a restaurace Kamenná chata. 

Demänovská jeskyně svobody je krassová jeskyně v Nízkých Tatrách v Demänovské dolině, jedna z Demänovských jeskyní.  Byla objevena v roce 1921 aloisem Králem a jeho místními pomocníky Adamem Mišurou, Otou Hrabalem a Jarmilou Vránovou. Demänovská jeskyně svobody je nejnavštěvovanější turisticky zpřístupněnou jeskyní na Slovensku.

Jeskyně svobody má ze známých Demänovských jeskyní nejbohatší krápníkovou výzdobu. Uměle prokopaný vstupní otvor leží v západním svahu Demänovské Poludnice ve výšce 870 m n. m., asi 50 m nad hladinou potoka Demänovky. Zpřístupněná je od roku 1924. Z celkové délky 8897 m (spolu s jeskyní Pustá) je pro veřejnost zpřístupněných asi 1600 m.

Demanova Cave of Freedom 24.jpg
 

Jeskyně se skládá z dómů, síní a chodeb, vytvořených v šesti jeskynních úrovních, které vznikly během pleistocénu. Podzemní tok Demänovky v současnosti protéká nejnižší úrovní. Jeskynní prostory jsou vyzdobené živými krápníkovými útvary, zabarvenými sloučeninami železa a manganu do žluta až červena. Na stropě se objevují sklovitá brčka a tlustší stalaktity, na dně robustnější stalagmity a stalagnáty, na stěnách se nacházejí krápníkové vodopády. Prohlubně jeskynního dna vyplňují Korálové, Zlaté, Hroznové a Leknínové jezírko. Raritou Jeskyně svobody jsou jinovatkové stalaktity v Klenotnici a jeskynní perly – kuličky podobné hrachu – na dně jezírka ve Velkém dómu. Teplota jeskyně je 6–7 °C a relativní vlhkost dosahuje 95–97%. Tři otvory na povrch ve výškách 812, 870 a 889 m n. m. způsobují silný průvan, čímž získává jeskyně dynamický charakter.

Levoča je historické město na východním Slovensku. Leží v Prešovském kraji na hlavní silnici spojující Žilinu a Košice. Město je sídlem Levočského okresu. Žije zde necelých 15 000 obyvatel. 28. června 2009 bylo historické centrum zapsáno do Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Spišský hrad je se svým půdorysem 41 426 m² nejrozsáhlejší hradní zříceninou ve střední Evropě a jedním z největších hradních komplexů v Evropě. Nachází se na travertinovém kopci nedaleko od městečka Spišské Podhradie na katastru obce Žehra asi 5 km severozápadně od ní.

Pořadatel:RoSlo